Jak dlouhodobě posilovat imunitu.

S obdobím podzimu nastává také období chřipek a nachlazení. Obojímu se však můžeme úspěšně vyhnout, pokud dostatečně posílíme oslabenou imunitu. Mnozí z nás ji řeší nakoupením spousty vitamínů v lékárně, které ale nefungují vždy tak, jak mají. Spoustu účinných látek může tělo bez užitku vyloučit. Jak tedy na posílení imunity, aby fungovala dobře a navíc dlouhodobě?

Zdravá a pestrá strava

Zdravá a pestrá strava je doporučení, které si nejspíš přečtete všude. Kombinovat vhodné potraviny, ryby, zeleninu a ovoce bychom měli po celý rok. Co ale doplnit právě na podzim? Ideální je, když vsadíte na sezónní ovoce. Obvykle má dostatek vitamínů, které vaše tělo lépe zpracuje, než „uměle“ dodávané vitamíny v kapslích. Nabízí se mandarinky, pomeranče, grepy a vůbec všechny citrusové plody. Po ráno můžete nastartovat svou imunitu vypitím sklenice vody s vymačkaným citronem.

Na oslabenou imunitu jsou také vhodné tzv. superpotraviny, které mají mnohem více vitamínů a často i antioxidantů než běžné ovoce. S podzimem se na pultech objevuje např. granátové jablko. Vhodné je použít při vaření čerstvý zázvor, který si můžete také nakrájet nebo nastrouhat do čaje. Pokud máte k dispozici rakytník, můžete jásat. Je to doslova vitamínová bomba. Pokud nemáte k dispozici čerstvý – málokdo ho zvládne jíst jen tak, je velmi kyselý – můžete zakoupit různé bio šťávy z rakytníku, džemy nebo rakytník sušený. Ten se dá jíst samostatně, nebo jej můžete přidávat do jogurtů. Dobrý je i spařený jako čaj.

Dostatek spánku a odpočinku

I když se častěji mluví o tzv. jarní únavě, také s podzimem a sychravým počasím mohou přijít chvíle, kdy se budete cítit unavení více než dříve. Snažte se zvolnit své pracovní tempo, nebo si alespoň „nenosit práci domů“ (ani v hlavě) a využít volné chvíle k odpočinku. Možná to nepůjde úplně snadno. Každý máme své povinnosti i doma – úklid, vaření, péče o rodinu a domácí mazlíčky. Zkuste spojit příjemné s užitečným. Do práce v domácnosti zapojte děti. Pomáhat mohou i na zahradě. Práce na zahradě a čerstvý vzduch vám všem pomůže imunitu utužovat. A pokud nemáte zahradu, odpočívejte aktivně a vyražte na procházku podzimní přírodou.

Menstruace může oslabit imunitu

Ženy a dívky jsou v době menstruace mnohem náchylnější k některým virózám, protože v době menstruace se tělo potýká nejen se ztrátou krve, ale i s výraznými změnami, a tak se imunita snižuje. V zimě je oslabená imunita při menstruaci ještě horší, neboť cyklus může ovlivnit chladné počasí. V tuto dobu jsou ženy náchylnější na nastydnutí a na záněty vaječníků nebo močových cest, které pak průběh menstruace ještě více znepříjemní. Lékaři doporučují, aby se žena v tyto dny více šetřila a více myslela na své zdraví. Nevysedávala na studených schodech nebo lavicích na autobusové zastávce, oblékala se tepleji a myslela na to, aby byla dostatečně zakrytá a zahřátá bederní oblast.

Doplňte vitamíny

Přestože jsme varovali před chemicky zpracovanými produkty, existují i takové, které vám v boji s nemocemi a oslabenou imunitou pomohou. Je potřeba vědět, které vitamíny na podzim tělo nejvíce potřebuje a jak je doplnit. Zaměřte se na doplnění vitamínů A, B, C, D a E. Všechny je najdete v ovoci, zelenině či oříšcích, ale pokud zvolíte vhodný doplněk stravy, dostanete jich do svého těla mnohem více.

Spolu s příjmem vitamínů je vhodné naše tělo také zbavit volných radikálů a tzv. toxinů. Detoxikace je důležitá a některé prostředky nám pomohou spojit obojí dohromady – detoxikovat tělo a zároveň do něj dostat spoustu potřebných viatmínů. Jednou z nejúčinnějších látek je Astaxanthin. Přirozeně se nachází ve sladkovodních řasách rodu Hematoccocus pluvialis, odkud ho získáváme pro výrobu nápoje Astaforce. Má výrazně červenou barvu a v přírodě ho najdete například v mase lososů, v mořském krillu (např. krevety) nebo i v peří plameňáků.  Jedná se o nejsilnější antioxidant, jaký si můžete dopřát. Kromě detoxikace organismu, zmírnění projevů stárnutí a zmírnění dopadu stresu na naši psychiku, je vynikající i v posílení imunity. Nakombinovat proto pestrou stravu, superpotraviny a Astaforce je ideální způsob, jak dlouhodobě posílit imunitu.