Astaxanthin

Unikátní přírodní účinná látka

Astaxanthin je známý již mnoho let. Přirozeně se nachází ve sladkovodních řasách rodu Hematococcus pluvialis, ale také v mase lososů či v peří plameňáků kteří řasy konzumují.


Existuje celá řada pozitivních účinků Astaxanthinu na lidský organismus. Jako nejsilnější přírodní antioxidant pomáhá bojovat s volnými radikály, zmírňuje projevy stárnutí i dopady stresu z vnějšího prostředí. Má přiznivé účinky na stav vlasů, nehtů i kůže. Zcela zásadní účinky má na posílení funkce imunitního systému.​

ilustrace

.


Klinické studie a výzkum

Účinky astaxanthinu dlouhodobě zkoumá tým profesora B. P. Chewa na Washingtonské státní univerzitě. Podle studií z let 2003 až 2010 astaxanthin nejen efektivně podporuje tvorbu imunitních krevních buněk – lymfocytů, ale zároveň významně zvyšuje jejich cytotoxickou aktivitu – tj. schopnost likvidovat infekční viry a bakterie.

6000x

silnější než vitamín C

3000x

silnější než Resveratrol

560x

silnější než Koenzym Q10

500x

silnější než vitamín E


Přírodní astaxanthin udržuje imunitu v rovnováze

​Imunitní systém je tvořen sítí buněk, tkání a orgánů, které společně chrání tělo před infekčními mikroorganismy. V případě napadení škodlivými bakteriemi či viry má imunitní systém jediný cíl: zajistit jejich zničení.

Přitom platí, že čím zdravější a odolnější je imunitní systém, tím snadněji případnou infekci odvrátí nebo ji překoná.

To je dobrý důvod se o svou imunitu dobře starat a chránit ji tak, jako další orgány a funkce svého těla – nebo spíše ještě lépe.

Nerovnováha vzniká při vzestupu volných radikálů v organismu, kde se hromadí a nepříznivě působí na fyziologický stav právě v důsledku nerovnováhy mezi oxidanty a antioxidanty.

Některé z příčin vzniku volných radikálů: znečištěný vzduch, kouření, UV/ionizující záření, intoxikace alkoholem, špatná strava, nadmíra stresu, herbicidy a pesticidy, přepálené tuky, žluklé tuky atd. K tomu musíme připočítat i volné radikály vznikající v organismu v rámci dýchacího řetězce v mitochondriích, přirozené fyziologické regulace, patologických stavů, zvýšeného metabolismu, chemických reakcí, reakcí na fyzikální podněty...

Každá buňka je každodenně vystavena řádově deseti tisícům volných radikálů. Během života se přirozený antioxidační systém vyčerpává a slábne, a to je spolu s potřebou udržovat rovnováhu mezi antioxidanty a volnými radikály hlavním důvodem proč užívat doplňky stravy obsahující kvalitní a bezpečné ingredience.

Odborné studie ukazují, že přírodní astaxanthin je prostředkem, který má schopnost naši imunitu posílit a udržovat v rovnováze. ​Přírodní astaxanthin je obsažen v nápoji Astaforce jehož výroba probíhá přírodním způsobem. Astaxanthin se tvoří přirozeně v "těle" jednobuněčných řas, které se jmenují Hematococcus Pluvialis. Pěstujeme je v bio kvalitě v České republice a takto získaný astaxanthin je jedním z nejkvalitnějších na této planetě. Pro jeho výrobu používáme energii z obnovitelných zdrojů.

​​

Ochrana buňky

Více protilátek a ochrana DNA

Imunita je základem přežití každého organizmu na Zemi. Vědci nepřetržitě zkoumají látky, které imunitu posilují a tím chrání samotný organismus a v důsledku mu pomáhají přežít.

Víme, že imunitní buňky jsou obzvláště citlivé na oxidační stres, který následně potlačuje imunitní odpověď organismu. Přírodní astaxanthin zlepšuje imunitní odpověď zvýšením počtu buněk produkujících protilátky a ochranou imunitních buněk samotných před oxidačním stresem.[1]


Z výzkumů publikovaných v roce 2003 vyplynulo, že astaxanthin:[3] 

 • Stimuluje tvorbu lymfocytů
 • Zvyšuje celkový počet B-lymfocytů tvořících protilátky
 • Produkuje zvýšený počet T-lymfocytů
 • Zesiluje cytotoxickou aktivitu imunitních buněk
 • Dramaticky snižuje poškození DNA


Naším cílem v Astaforce je nabídnout co nejvíce zákazníkům tento antioxidant, který je v Čechách zatím málo známý, a proto jsme ho připravili ve formě instantního nápoje. Nechceme nikoho nutit polykat velké tablety, to spoustu lidí odrazuje. Vydali jsme se cestou chutného nápoje, který můžete užívat každý den dlouhodobě a jako součást pitného režimu si ho můžete dát kdykoliv se vám hodí. Můžete si být vždy jisti, že astaxanthin v něm je díky speciálnímu balení vždy ve špičkové formě a bude ve vašem těle 100% účinný.

Graf

Síla astaxanthinu tisícinásobně převyšuje jiné známé antioxidanty

Že je astaxanthin silným antioxidantem se ví už od 40. let 20. století. Od devadesátých let ale vědci zjistili a publikovali v řadě studií, že je astaxanthin nejsilnějším dosud objeveným přírodním antioxidantem.

Dr. Bagchi se ve své studii rozhodl podívat na astaxanthin z pohledu jeho srovnání oproti jiným známým antioxidantům a to měřením jejich schopnosti vychytávat různé volné radikály. Ukázalo se, že antioxidační aktivita astaxanthinu je obvykle nejméně desetkrát silnější a často stokrát nebo dokonce tisíckrát silnější než u jiných antioxidantů.

Pokud ho srovnáme s pravděpodobně nejznámějším antioxidantem - Vitamínem C, zjistíme, že je 6000x účinnější ve schopnosti "zhášení škodlivého singletového kyslíku."

Výsledky studie "Singlet Oxygen Quenching (Nishida, Yamashita & Miki, 2007)" ukázaly, že astaxanthin je:

 • 6000x účinnější než vitamín C
 • 800x účinnější než Q10
 • 550x účinnější než katechiny ze zeleného čaje
 • 75x účinnější než kyselina alfa-lipoová


Není potřeba se bát, že by silný antioxidační účinek byl pro vaše tělo příliš silný. Jeho množství 4mg v denní dávce vychází z klinických studií, které zkoumaly jeho pozitivní účinky v množstvích od 2 do 12 mg. Optimální dávka 4mg v nápoji Astaforce je tedy pečlivě zvolená a tělem optimálně využitelná na dlouhodobé bázi. Proto nabízíme balení Astaforce ve formátu každodenní pitné kúry nepřetržitě po dobu 4 týdnů. Není potřeby dělat jakékoliv pauzy a můžete ihned navázat další 4 týdenní kúrou. Stejně jako další účinné látky jako zinek, selen, koenzym Q10 jsme zvolili tak, aby vám nic nebránilo posilovat vaší imunitu celé měsíce či roky.


Graf

Výjimečně účinný antioxidant díky 3 vlastnostem

Antioxidační aktivita astaxanthinu při odstraňování volných radikálů je obvykle nejméně desetkrát a často stokrát nebo dokonce tisíckrát silnější než u jiných antioxidantů. To nám ale samo o sobě nestačí... Zkoumání této výjimečné molekuly ukázalo, že astaxanthin je neuvěřitelně účinný také díky svým kvalitativním vlastnostem.

Astaxanthin má 3 funkční výhody oproti jiným antioxidantům:

 • Astaxanthin může chránit celou buňku. Jeho dlouhá molekulární struktura mu umožňuje překlenout buněčnou membránu (prostoupit jí celou napříč) a chránit jak ve vodě rozpustné, tak v tucích rozpustné oblasti uvnitř našich buněk, navíc chrání buněčnou membránu před náporem volných radikálů zasahujících buňky zvenčí.[2]
 • Astaxanthin zůstává aktivní jako antioxidant déle než jiné antioxidanty a může likvidovat více volných radikálů současně (ve srovnání s většinou ostatních antioxidantů, které mohou neutralizovat pouze jeden volný radikál a pak se vyčerpají).
 • Na rozdíl od mnoha jiných antioxidantů se astaxanthin nikdy nezmění na pro-oxidant a nemůže tak vyvolávat další oxidační poškození.

To jsou vlastnosti, které dělají z astaxanthinu výjimečně účinnou látku. V nápoji Astaforce je ve speciální formě, která se rozpouští ve vodě a to znamená, že se dobře vstřebává v těle. Není nutné polykat žádné tablety před jídlem či po jídle. Můžete si být jisti, že Astaforce svoji práci pro vaše tělo odvede na 100% kdykoliv si ho dáte v průběhu dne. Vyrábíme jediný nápoj s astaxanthinem na českém trhu.

Ochrana buňky

Navržen pro sportovce

Nejsilnější známý přírodní antioxidant astaxanthin je účinný díky svým kvalitativním vlastnostem. Když si vypijete nápoj Astaforce, astaxanthin je neuvěřitelně prostupný lidským tělem a dostane se do míst, kam to žádný antioxidant sám o sobě nedokáže.

Kde všude je tedy přítomen:

 • Astaxanthin prochází hematoencefalickou (mozek) a hemato-retinální (oči) bariérou, což zajišťuje antioxidační a protizánětlivou ochranu těchto životně důležitých orgánů mozku a očí.
 • Zvláště zajímavý je pro sportovce a aktivní lidi, protože se astaxanthin váže na svalovou tkáň a výrazně snižuje obrovské dodatečné množství generovaných volných radikálů vyvolaných fyzickou námahou.[5] 
 • Astaxanthin se také hromadí v kůži, aby chránil tento největší orgán našeho těla před škodlivým UV zářením. To je jeden z významných zdrojů vzniku volných radikálů a proto je nutné se před sluncem chránit. Astaxanthin této ochraně těla pomáhá zevnitř a na rozdíl od opalovacího krému se nesetře a neomyje.

Zatímco některé antioxidanty vykazují jednu nebo maximálně dvě tyto vlastnosti, pouze astaxanthin vykazuje tyto podstatné kvalitativní charakteristiky; a to  v kombinaci s jeho vynikající antioxidační silou a dalšími výhodami pro ochranu buněk, jako je širokospektrální protizánětlivá aktivita, prevence poškození DNA a podpora buněčných mitochondrií.

Z přírody víme, že řada účinných látek nefunguje jen sama o sobě a jedná se často o kombinaci více látek a jejich vzájemné synergické působení. Astaxanthin není výjimkou. My uvádíme na obalu v rámci složení kromě zinku, selenu, koenzymu Q10 "jen" astaxanthin jako látku, kterou Astaforce obsahuje v množství 4mg jako záruku kvality. Astaxanthin tam není "sám".

Antioxidanty mají tendenci pracovat lépe v synergii s jinými antioxidanty v naší stravě. Příroda se o to automaticky postarala i v případě astaxanthinu. Spolu s tím, jak získáváme astaxanthin přírodní cestou z jednobuněčných řas Hematococcu pluvialis získáváme zároveň celý „karotenoidový komplex“ který je v Astaforce přítomen spolu s astaxanthinem. Když tedy vypijete Astaforce, nezíská vaše tělo jen astaxanthin, získá také karotenoidy lutein, zeaxanthin, betakaroten a kanthaxanthin které pomáhají našemu "hrdinovi" astaxanthinu působit ještě účinněji


Graf

Kompletní antioxidační obrana organismu

Když před 2,5 miliardami let došlo díky fotosyntetické aktivitě sinic ke zvýšení koncentrace kyslíku v Zemské atmosféře, muselo to způsobit stres, který mohly přežít jen odolné druhy organismů. Byly to ty druhy, u nichž se vyvinuly mechanismy chránící je před vysoce reaktivním prvkem - kyslíkem a před jeho metabolity. 

Pro vlastní ochranu organismy během evolučního vývoje vytvořily velmi účinný a komplexní antioxidační systém, který jim umožnil přežít v tomto prostředí. A stejný systém umožňuje přežít nám všem i dnes. 

Z chemického hlediska můžeme za antioxidant považovat každou látku, která zabrání reakci reaktivního metabolitu (v našem případě kyslíku) s jinou látkou. Z biologického hlediska je antioxidant taková sloučenina, která i v malém množství reaguje s reaktivními formami kyslíku za tvorby relativně stabilních netoxických produktů.

Doufáme, že jsme vás tímto odborným jazykem neodradili :).

Komplexní antioxidační obrana organismu představuje systém, tvořený primárními a sekundárními antioxidanty. Primární zastavují oxidační reakci a sekundární odstraňují škody vzniklé z oxidačních reakcí - tam také patří náš astaxanthin.

Při vzestupu volných radikálů v organismu vzniká oxidační stres. Nadměrné množství volných radikálů může vést ke vzniku příčin zahrnujícím infekce, hypoxie, hyperglykemie, hyperlipidemie, onkologické procesy nebo zvýšené metabolické aktivity.

Konec konců i stárnutí organismu je dle teorie volných radikálů zapříčiněno neschopností mitochondrií vytvářet dostatečné množství energie potřebné k udržení životaschopnosti buňky. Každá buňka podléhá v některém svém stádiu života oxidačnímu stresu a jejich narušená funkce v orgánovém systému má přímý dopad na zdravotní stav. Ať se jedná o poškození ledvin, kardiovaskulárního systému, jater, pankreatu, centrálního nervového systému, nervové tkáně, střev, nadledvin, plic, kostní dřeně a štítné žlázy.[4]

Oxidační stres tedy nepůsobí jen na jednotlivé buňky, ale i na celé orgánové soustavy, na imunitní systém a způsobuje stárnutí.

Astaforce nedokáže zabránit vzniku oxidačního stresu a neochrání vás před stárnutím...

V čem tedy spočívá jeho účinek?

Především dodá vašemu tělu výjimečně účinné látky tak, aby se samo dokázalo bránit stejně účinně jako všechny evolučně úspěšné organizmy v historii této planety. Úspěšné organizmy dokázaly najít rovnováhu mezi škodlivými vlivy, které na nás působí a jejich účinnou eliminací. Astaxanthin je nejúčinnější známý antioxidant, který je pro náš organismus prospěšný v mnoha oblastech zejména v posílení jeho imunity.


Graf

Zdroje

[1] Park JS, Chyun JH, Kim YK, Line LL, Chew BP. Astaxanthin decreased oxidative stress and inflammation and enhanced immune response in humans. Nutr Metab (Lond). 2010 Mar 5;7:18. doi: 10.1186/1743-7075-7-18. PMID: 20205737; PMCID: PMC2845588.
[2] S. Goto, K. Kogure, K. Abe, Y. Kimata, K. Kitahama, E. Yamashita and H. Terada, "Efficient Radical Trapping at the Surface and Inside the Phospholipid Membrane Is Responsible for Highly Potent Antiperoxidative Activity of the Carotenoid Astaxanthin,."Biochimica et Biophysica Acta, Vol. 1512, No. 2, 2001, pp. 251-258.
[3] Chew, B., Park, J., Chyun, J., Mahoney, M., Line, L. (2003). "Astaxanthin Stimulates Immune Response in Humans in a Double Blind Study. Presented at the Supply Side West International Trade Show and Conference, October 1-3, 2003.
[4] Lawson Ekpe, Kenneth Inaku, Victor Eke Antioxidant effects of astaxanthin in various diseases--a review JOURNAL OF MOLECULAR PATHOPHYSIOLOGY. 2018 VOL 7, NO. 1, PAGE 1-6 10.5455/jmp.20180627120817
[5] Ivana Baralic, Marija Andjelkovic, Brizita Djordjevic, Nenad Dikic, Nenad Radivojevic, Violeta Suzin-Zivkovic, Sanja Radojevic-Skodric, and Snezana Pejic Hindawi Publishing Corporation Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine Volume 2015, Article ID 783761, 9 pages