5 nejlepších bylinek pro posílení imunity.

Onemocníte snadněji a častěji, než většina lidí kolem vás? Bez ohledu na roční období se na vás nejrůznější virózy chytají jako na mucholapku? Možná máte tendenci se zásobovat vitamíny, ať už v přírodní formě nebo v tabletách. Co ale pro změnu vsadit na bylinky? Léčivé a preventivní účinky řady z nich jsou prověřeny staletími. Vybrali jsme pro vás pět nejlepších bylinek na posílení oslabené imunity.


Zázvor

Zázvor je bohatým zdrojem vlákniny, manganu, železa, draslíku a vitaminu B6. Je prokázáno, že štiplavě aromatická látka obsažená v zázvoru – gingerol – patří mezi silné antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a předcházet různým nemocem. Zvyšuje také průtok krve v těle a imunitní reakci organismu. Ne nadarmo je zázvor označován za superpotravinu. Dopřát si jej můžete čerstvý či v podobě extraktu, sirupu, tablet nebo tinktury.


Echinacea

Echinacea neboli třapatkovka je jednou z nejoblíbenějších surovin pro bylinkové čaje na posílení imunity. Echinacea je skvělým zdrojem vitaminů A, C a E, zlepšuje krevní oběh a urychluje dobu hojení. Tím, že zvyšuje produkci bílých krvinek, podporuje tělo v přirozeném boji proti infekcím. Často se doporučuje také lidem podstupujícím chemoterapii nebo ozařování. 


Kořen lékořice

Kořen lékořice má antioxidační a protizánětlivé účinky. Pro svou schopnost uvolňovat zahlenění pomáhá především při infekcích dýchacích cest. Podporuje také kardiovaskulární systém, čímž zvyšuje imunitní reakci. Lékořici neboli sladké dřevo si můžete užít například v podobě čaje či oblíbené cukrovinky – pendreku.


Ženšen

Další kořen, který utuží váš kořínek. Tradiční čínské a korejské kultury používaly ženšen pro zlepšení celkového zdraví, vitality a pro dosažení dlouhověkosti. Ženšen obsahuje vitaminy B1, B2, B3, B5 a B6 a minerální látky včetně železa, draslíku a zinku. Umí také snižovat glykemii diabetikům, zlepšovat duševní výkonnost a posílit sexuální funkce.


Ostropestřec

Ostropestřec mariánský má vynikající antioxidační a detoxikační účinky. Jeho hlavní účinná látka – silymarin – podporuje normální činnost jater a pomáhá při jejich regeneraci. Pozitivní vliv má také na srdce a hladinu krevního cukru. Tato středomořská rostlina je vzhledově podobná našemu bodláku. Pěstování v našich podmínkách je však poměrně náročné a tak si jej raději pořiďte drcený nebo v podobě tinktury.A co dál?

Výběr léčivek vhodných pro podporu imunity tímto výčtem samozřejmě nekončí. Okolní příroda nám nabízí ohromné množství rostlin nabitých vitaminy, antioxidanty a dalšími prospěšnými látkami. Možná stačí jen vyjít ven před dům a podívat se, zda vám nějaká neroste na zahradě či blízkém parku. S identifikací vám pomůže buď tradiční papírová encyklopedie, nebo některá z mobilních aplikací pro identifikaci rostlin.